Од 20.06.2018. амбуланта ЗЗХМП Нови Сад за одрасле и амбуланта за децу које су се налазиле у Вршачкој улици бр.28 су на новој адреси - налазе се у новој згради ЗЗХМП на Булевару патријарха Павла 26а и раде сваку ноћ од 19-07 h,током целе године. Дежурна амбуланта за одраске у КЦВ ради уобичајено, сваку ноћ од 19-07h

Крварење

Trustme

Крварење настаје повредом крвног суда. Спољашње крварење је видљиво јер крв истиче на површини тела. Унутрашње крварење се догађа у унутрашњости тела, скривено од погледа, па дуже време може остати непрепознато. Јачина крварења зависи од величине повређеног крвног суда. При повреди већег крвног суда (артерије) крв ће истицати у млазу, па особа може врло брзо искрварити. Зато је заустављање крварења приоритетни поступак прве помоћи код сваке повреде.

ПОСТУПЦИ ЗА ЗАУСТАВЉАЊЕ СПОЉАШЊЕГ КРВАРЕЊА:

  • притисак на рану

 

  • компресивни завој

 

  •  притисак на велику артерију

 

  •  подвезивање екстремитета

 

ПРИТИСАК НА РАНУ
    Комадом газе или тканине чврсто притисните место крварења. Ако је рана на руци или нози, подигните повређени екстремитет и задржите га у издигнутом положају. Ако је у рану забодено страно тело (нож, дрво, стрела), не смете га вадити. Крварење ћете зауставити притиском на ивице ране око страног тела.

 

 

КОМПРЕСИВНИ ЗАВОЈ
Притисак на рану може се остварити и компресивним завојем:
    на рану ставите стерилну газу, на газу ставите замотуљак завоја или тканине, тачно изнад места крварења. Може послужити и комадић дрвета или камен, кружним завојем чврсто стегните замотуљак. Чвор направите изнад замотуљка.
    Повређену руку или ногу треба држати у издигнутом положају.
 

ПОДВЕЗИВАЊЕ ЕКСТРЕМИТЕТА:
Ово је радикалан захват који доводи до прекида циркулације испод места подвезивања што може довести до одумирања ткива и губитка екстремитета. Зато се подвезивање сме применити само у случајевима ампутацијске повреде (отргнућа или одсецања дела руке или ноге), јаког нагњечења и дробљења екстремитета, а када крварење није могуће зауставити нити једним другим поступком.
За подвезивање се користе наменски произведене широке гумене траке или платнене траке с копчом (Есмархова повеска), али може послужити и троугласта марама сложена на ширину од 5 цм, кравата или дебело уже. Не користите танке материјале јер се могу усећи у ткиво. Повеске се стављају на надлактицу или натколеницу. Затеже се помоћу штапића док крварење не престане. Забележите време стављања повеске.