Од 20.06.2018. амбуланта ЗЗХМП Нови Сад за одрасле и амбуланта за децу које су се налазиле у Вршачкој улици бр.28 су на новој адреси - налазе се у новој згради ЗЗХМП на Булевару патријарха Павла 26а и раде сваку ноћ од 19-07 h,током целе године. Дежурна амбуланта за одраске у КЦВ ради уобичајено, сваку ноћ од 19-07h

Преломи

Trustme

Прелом кости без озледе коже (ране) зовемо затвореним преломом. Ако на месту прелома постоји рана, то је отворени прелом. Коштани уломци(крхотине) могу својим оштрим ивицама повредити крвне судове, живце и мишиће, или пробити кожу. То се може догодити у тренутку прелома или накнадним померањем сломљених костију.
ЗНАЦИ ПРЕЛОМА РУКЕ ИЛИ НОГЕ:

  • Бол,
  • Немогућност покретања повређеног екстремитета,
  • Оток на месту прелома. Није увијек присутан.
  • Деформитет екстремитета. Није увијек присутан. Ако постоји сигуран је знак прелома.

И сама сумња на могућност прелома захтева поступак као да прелом постоји.

ПОСТУПАК:

  • Ако је сломљени екстремитет деформисан, покушајте га изравнати уздужним истезањем. Повлачите лагано два сусједна зглоба у супротним смеровима. Овај поступак не сме бити насилан и треба га прекинути ако наиђете на отпор или јачу бол. Неправилна манипулација сломљеним екстремитетом може довести до оштећења крвних судова, живаца и осталих ткива или претворити затворени прелом у отворени.
  • Сломљена кост се мора имобилисати пре преношења или превоза повређеног. Ако је хитна медицинска помоћ доступна, најбоље је имобилизацију и транспорт препустити стручним особама. Повређени мора мировати до доласка помоћи.
  • Код отворених прелома покријте рану стерилном газом. На газу ставите јастучић од памука (вате) или вуне и све заједно учврстите завојем. Ако сломљена кост вири из ране, не сме се истезањем уда враћати у природни положај, него се након превијања ране имобилише у затеченом положају

.